Skaling i piaskowanie - czyli zęby bez kamienia
 

Piękny uśmiech, to gwarancja dobrego samopoczucia i pewności siebie. Nie wystarczy pielęgnacja jamy ustnej w domu, musimy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i poddawać się stomatologii zachowawczej oraz drobnym zabiegom oczyszczającym. Podstawowe i najczęściej wykonywane, to skaling i piaskowanie oraz uzupełniająca te oba – fluoryzacja. Te zabiegi dentystyczne wykonuje się raz lub dwa razy do roku, a tak naprawdę w zależności od predyspozycji gromadzenia się osadu i kamienia na zębach, który zależny jest od stylu życia i spożywanych napojów. Skaling usuwa kamień i osad nazębny, a piaskowanie, to oczyszczanie zębów i uzupełnienie całego zabiegu. 

Skaling to zabieg stomatologiczny usuwający kamień nazębny. Wyróżnia się dwie metody: skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy, gdzie kamień nazębny usuwany jest z powierzchni korony, wykonuje się za pomocą ultradźwięków. Samo wykonanie jest bezbolesne, może jedynie być lekko nieprzyjemne dla pacjenta. Po zastosowaniu tej metody zęby poddaje się polerowaniu. W przypadku drugiego rodzaju zabiegu usuwającego kamień nazębny, skalingu poddziąsłowego usuwany jest kamień nazębny zgromadzony pod dziąsłami.
Tę metodę, podobnie jak poprzednią, przeprowadza się za pomocą ultradźwięków i kiretu – specjalistycznego urządzenia, docierającego do każdej szczeliny. Zastosowanie tej metody może być bolesne dla osób, które cierpią na nadwrażliwość dziąseł. Po wszystkim zęby są polerowane i wzmacniane przez fluoryzację. Skaling jest dla nas bezpiecznym zabiegiem, ale niekiedy usunięcie kamienia może spowodować utratę zębiny i stan zapalny.

Natomiast piaskowanie, to zabieg oczyszczania zębów ultradźwiękami w trudno dostępnych i zabrudzonych miejscach, do których nie dotrze zwykła szczoteczka. Jest on traktowany jako zabieg profilaktyczny, do usuwania przebarwień oraz jako wstęp do wybielania zębów czy uzupełnienie skalingu. Z piaskowania korzystają głównie osoby, które palą papierosy oraz spożywają spore ilości czarnej kawy i herbaty, ponieważ są to produkty, które powodują powstawanie płytki nazębnej i osadu. Zabieg jest wykonywany piaskarką pod wysokim ciśnieniem, która rozpyla w jamie ustnej drobny piasek. Dociera on do trudno dostępnych szczelin między zębami. Następnie za pomocą ssaka usuwany jest pozostały piasek z jamy ustnej.Cały zabieg trwa około 30 min i jest bezbolesny. Jedynie może wywołać krótkotrwałe podrażnienie dziąseł, a także słony smak piasku dentystycznego w jamie ustnej. Aby zapobiec nieprzyjemnemu smakowi, na rynku są dostępne również piaski smakowe – np. miętowe lub cytrusowe. Po zabiegu nie należy przez około 3 godziny spożywać kawy, herbaty oraz wina, a także nie palić papierosów, ponieważ zęby są przez ten czas bardziej podatne na przebarwienia. Aby jak najdłużej utrzymać efekt piaskowania, należy szczotkować zęby po każdym posiłku, używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Po zabiegu również stosowanie past wybielających daje lepsze i bardziej widoczne efekty. 

Kłopotliwa ósemka

Zęby mądrości ze względu na dość kłopotliwe umieszczenie w jamie ustnej wymagają często wyjątkowej troski. Oczywiście, jeśli mamy miejsce w łuku zębowym i budowa naszej szczęki jest odpowiednio dostosowana dla ósmego zęba, nie musimy się martwić. Jednak problem pojawia się, gdy zęby mądrości wyrzynają się krzywo lub ten proces zostaje zatrzymany. Potrzebna jest wtedy pomoc chirurga stomatologa, który podejmie decyzję o sposobie ekstrakcji ósemek. Jest to zabieg poważny, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli ząb ulokowany jest prawidłowo, wystarczy go podważyć. Bardziej skomplikowany proces występuje w momencie, gdy ząb jest niewidoczny lub widoczny jedynie częściowo. W takich przypadkach wykonujemy zabieg dłutowania. Trwa on od 30 do 40 minut i wymaga zszycia miejsca po usuniętej ósemce. W naszym gabinecie dbamy, żeby taki zabieg był jak najbardziej komfortowy dla pacjenta. Ekstrakcja ósemki to jeden z poważniejszych zabiegów stomatologicznych przeprowadzonych u pacjenta. W zależności od predyspozycji samopoczucie po zabiegu może być bardzo różne. Należy odpowiednio dbać higienę jamy ustnej oraz przestrzegać kilku zaleceń stomatologów. Po zabiegu nie możmy jeść ani pić 2-3 h, następnie przez około tydzień dieta powinna być płynna, później składać się z produktów miękkich unikając gryzienia. Minimum dobę nie należy spożywać alkoholu, palić papierosów i pić gorących napojów. Podczas szczotkowania zębów musimy bardzo uważać na miejsce po ekstrakcji i tak przez dwa tygodnie. Natomiast przez 12 godzin nie szczotkujemy w ogóle. Należy przygotować się na ból, obrzęk i opuchliznę po ustąpieniu znieczulenia, którą możemy niwelować poprzez przykładanie zimnych okładów z lodu. Niestety mogą wystąpić również dolegliwości niepożądane, które wymagają konsultacji z lekarzem, np. gorączka, opuchlizna i ból utrzymujące się 3-4 dni oraz wystąpienie krwawienia chorego miejsca. W gabinetach Glamour Dental jesteśmy po to, żeby pomóc pacjentom przejść przez ten ciężki czas.


Paradontoza

Paradontoza (inaczej zwana paradentozą lub zapaleniem przyzębia) to choroba tkanek przyzębia, która nieleczona może prowadzić do poważnych problemów w jamie ustnej. Dotyczy ona około 70% dorosłych ludzi w Polsce, a w swej rozwiniętej fazie może skutkować utratą zębów lub leczenia chirurgicznego.

Czym jest paradontoza?

To choroba, w której infekowane są tkanki przyzębia, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Są one odpowiedzialne za umocowanie zębów, a zainfekowane powodują, że zęby zaczynają się ruszać. Początkowe symptomy bardzo trudno zauważyć, ale z czasem coraz dotkliwiej dają o sobie znać. Z tego względu tak ważne są wizyty kontrolne, gdyż dentysta jest w stanie w porę zauważyć czy mamy już pierwsze i w pełni odwracalne stadium paradontozy. Objawów nie należy lekceważyć, gdyż przyczyniają się nawet do utraty uzębienia. Powszechnie mówi się, że to schorzenie dotyczy wyłącznie osób starszych. Jest to błędne przekonanie, gdyż chorują na nią najczęściej ludzie po 35 roku życia, a nawet jeszcze młodsze osoby.

Przyczyny

Do powstania paradontozy prowadzi długo nieleczony stan zapalny. Wywołany jest on przede wszystkim nieprawidłową higieną jamy ustnej. Gromadzą się wtedy bakterie, które szybko się mnożą i rozprzestrzeniają. Jeśli nie szczotkujemy zębów codziennie lub robimy to nieprawidłowo, to tym samym na zębach tworzy się osad, czyli biało-żółty nalot. Nieusuwany powoduje osadzanie się kamienia nazębnego, który przemieszcza się do korzenia zęba. Jeżeli nie rozpoczniemy leczenia w odpowiednim momencie, to przyczyni się to do coraz poważniejszych skutków. Ucisk tkanek miękkich powoduje, że rozpocznie się ich zmniejszanie, a szyjki zębowe staną się odsłonięte. Dodatkowo palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, cukrzyca czy zła dieta są czynnikami, które mają wpływ na zachorowanie. Skłonność do tego schorzenia mają również osoby obciążone tym genetycznie. Jeśli posiadamy krzywe uzębienie, to dotarcie do wszystkich miejsc szczoteczką jest utrudnione, co też przyczynia się do rozwoju choroby.

Leczenie

Sposób leczenia paradontozy jest uwarunkowany stopniem rozwinięcia się choroby. Gdy zostaną wykryte pierwsze objawy, to można je łatwo zniwelować.

Wskazówki w pierwszym stadium choroby:
• Zadbaj o higienę jamy ustnej w większym stopniu niż dotychczas. Szczotkuj zęby po każdym posiłku, by zahamować rozwój bakterii. W przypadku, gdy dziąsła zaczynają krwawić – nie powinno się zaniedbywać mycia zębów, a jedynie zamienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem. Warto również pamiętać o nici dentystycznej i płynach do płukania jamy ustnej.
• Zmień swoje złe nawyki żywieniowe. Jeśli jesteś palaczem, to ogranicz lub całkowicie rzuć palenie. Nie należy, także pić zbyt często mocnej kawy i herbaty. Mogą one bowiem niszczyć dziąsła, które stają się skłonne do infekcji. Dodatkowo niedostarczanie organizmowi wystarczającej ilości minerałów i witamin ma wpływ na pojawienie się paradontozy.
• Udaj się na zabieg skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Jeśli zęby nie są myte regularnie, to odkłada się na nich osad. Powoduje to, iż już po kilkudziesięciu godzinach ulega on stwardnieniu. Ze względu na to, że mocno przylega do szkliwa, usunąć może go jedynie stomatolog.
• Pamiętaj, aby co pół roku chodzić na przeglądy dentystyczne. Dentysta sprawdzi wtedy, czy Twoje zęby i dziąsła są zdrowe oraz, czy grozi im próchnica lub paradontoza.

Mimo wysokich statystyki osób chorych na paradontozę nie powinniśmy bać się choroby, jeżeli odpowiednio zabezpieczymy swoje zęby. Odpowiedni sposób dbania o higienę jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty oraz zdrowa i zbilansowana dieta pomogą unikać przykrych skutków paradontozy.


Nitkowanie zębów

Zdrowy i zadbany uśmiech to sukces zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Braków w uzębieniu nie jesteśmy w stanie zastąpić żadną fryzurą czy makijażem. Piękny i zdrowy uśmiech skupia na sobie uwagę każdego rozmówcy, a żeby go utrzymać jak najdłużej, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja.

Dlaczego nitkowanie?
Mycie zębów po każdym posiłku, stosowanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, czy nawet regularne wizyty u lekarza nie zastąpią efektów codziennego stosowania nici dentystycznej. Jest ona niezbędnym artykułem do higieny, w który powinien być zaopatrzony każdy. Dociera ona bowiem tam, gdzie zwykła szczoteczka i pasta do zębów nie są w stanie. Odpowiednie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmu i płytki nazębnej zapobiega rozwojowy próchnicy i chorobom dziąseł.

Czym jest nić dentystyczna?
Nic dentystyczna nie jest zwyczajną nitką, którą możemy zastąpić dowolną nicią czy sznurkiem. Materiałem do jej stworzenia mogą być splecione włókna nylonowe bądź inny budulec syntetyczny taki jak polietylen lub teflon. Mogę one być pokryte woskiem lub fluorem oraz występować w kilku grubościach. Ważne, aby pamiętać, iż zgryz i rodzaj uzębienia to sprawa indywidualna tak, więc nie każda nić może pasować do naszych potrzeb. Dobór odpowiedniej nici zależy od rozstawienia zębów i odstępów pomiędzy nimi. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości przy doborze odpowiedniej, warto zasięgnąć porady stomatologa lub farmaceuty.

Jak nitkować zęby?
Stosowanie nici dentystycznej jest jedyną metodą na usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni między zębami. Proces ten jednak nie jest skomplikowany, a o instruktaż możemy poprosić każdego stomatologa lub higienistkę. Nitkowanie wykonujemy w następujących czynnościach:
·  odrywamy około 50 cm nici i owinąć ją wokół palców wskazujących, zostawiając między nimi fragment o długości około 2-4 cm,
·  napinamy nić i wsuwamy w przestrzenie między zębami,
·  wykonujemy delikatne ruchy w górę i w dół, pamiętając, aby wsunąć nić poniżej linii dziąseł,
·  powtarzamy tę czynności w stosunku do każdego zęba.

Nitkowanie nie dla każdego?
Czyszczenie zębów nicią dentystyczną to niezbędny zabieg uzupełniający codzienną higienę jamy ustnej. Nie jest to jednak czynność, którą należy powtarzać u małych dzieci wraz z pierwszym zakupem szczoteczki odpowiedniej dla mlecznych zębów. Nitkowanie zębów zalecane jest osobom dorosłym i dzieciom po ukończeniu 10. roku życia. Naturalnie tak jakw przypadku mycia – nauka czyszczenia zębów przy pomocy nici dentystycznych to ważny element edukacji młodego człowieka. Nawyki wypracowane w dzieciństwie mają znaczący wpływ na świadomość i prawidłową dbałość o zdrowie i higienę dorosłych.


HIGIENA JAMY USTNEJ DZIECI

Wiele prób namówienia dziecka na umycie zębów kończy się buntem. Często zdarza się, że maluch zaciska szczęki i za nic w świecie nie chce wziąć do rączek szczoteczkę i pastę. Nie martw się! Przez takie kłopoty przechodzi większość rodziców.

Mamy dla Was kilka rad, jak pokojowo namówić je na codzienną higienę jamy ustnej.

1. Pozwól maluchowi wybrać szczoteczkę. W sklepach jest cała gama szczoteczek do zębów dla dzieci - kolorowych, z ulubionymi bohaterami kreskówek. Pójdź z maluchem na zakupy i pozwól mu wyszukać tę, która podoba mu się najbardziej. Kup też pastę o smaku, który ono lubi. Możesz podarować mu szczoteczkę elektryczną, oczywiście przeznaczoną dla dzieci, jej używanie może sprawić maluchowi frajdę. Przyrządy do higieny jamy ustnej wybieraj zawsze zgodnie z wiekiem dziecka.

2. Daj dobry przykład. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i naśladowcami dorosłych. Myj zęby razem z nim. Pokaż, jak płukać usta po skończeniu szczotkowania. Wytłumacz, że nie wolno połykać pasty. Niech dziecko widzi, że myjesz zęby regularnie. Będzie je to bardziej motywowało. Jeśli nie chce iść myć zębów, niech widzi, że mimo wszystko ty nie rezygnujesz z tej czynności.

3. Przynajmniej raz dziennie sama wyczyść dziecku zęby. Maluch nie jest w stanie sam zrobić tego dokładnie. Badania wykazują, że większość dzieci poniżej ósmego roku życia nie ma jeszcze na tyle skoordynowanych ruchów, by myć zęby we właściwy sposób. Rób to jednak z maksymalną delikatnością. Pozwól aby trzymało szczoteczkę razem z tobą, wówczas będzie miało świadomość, że kontroluje sytuację. Czasami też możesz też pozwolić, żeby czyściło zęby Tobie, kiedy Ty robisz to jemu. Wówczas chętniej zgodzi się na ten zabieg.

4. Bawcie się. Kolorowe szczoteczki i smaczne pasty dają możliwość zrobienia z mycia zębów frajdy. Pamiętaj, że zabawa to naturalny świat dziecka i najlepszy sposób na naukę. Możecie przy tym opowiadać o bohaterze, który jest na szczoteczce czy paście do zębów. Zachęć je, żeby opowiedziało, kto jest na przyrządach do mycia zębów. Bawcie się też w szczotkowanie ząbków lakom czy misiom. Mów dziecku, że jego pluszaki bardzo lubią dbać o buźkę. Niech ta czynność kojarzy się z czymś przyjemnym. Wprowadź system nagród, np. jeżeli przez tydzień myje bez oporów 2 razy dziennie, niech dostanie jakąś drobnostkę w prezencie.

5. Zastosuj czasomierz. W sklepach są specjalnie zaprojektowane dla dzieci. Na początku ustaw na minutę. Powiedz dziecku, że powinno myć ząbki dopóki nie usłyszy sygnału. Kiedy urządzenie zabrzęczy, powiedz: „Hura, udało się.” Stopniowo wydłużaj czas, ale nie mów o tym dziecku.

6. Bądź cierpliwa. Codziennie przypominaj dziecku o myciu ząbków. Nie licz, że będzie ono pamiętało o tym od razu. Jeśli nie chce iść do łazienki, nie ciągnij dziecka na siłę. Staraj się zachęcić.

7. Odwiedzaj dentystę. I to zanim jeszcze pojawią się pierwsze ubytki. Im wcześniej zaczniesz to robić, tym lepiej. Na pierwszą wizytę możesz się wybrać, kiedy pojawi się pierwszy ząbek. Niech lekarz go tylko obejrzy, ale dziecko już oswoi się z gabinetem dentystycznym, który wcale nie musi kojarzyć się z bólem. Wybierz stomatologa, który ma dobre podejście do dzieci.

Powyższe metody powinny pomóc w nauce dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki temu unikniesz mniej przyjemnych dla dziecka wizyt w gabinecie dentystycznym. Oczywiście u nas dzieci są bardzo mile widziane i chętnie pomagamy w nauce czy ten utrwalaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Zapraszamy serdecznie.

METODY TWORZENIA KORON PROTETYCZNYCH I ICH WYTRZYMAŁOŚĆ

Korony protetyczne są najbardziej estetycznym uzupełnieniem zniszczonych i złamanych zębów. Istnieje kilka rodzajów koron: porcelanowe, porcelanowe na podbudowie metalowej ze złota, pełnoceramiczne oraz tymczasowe. Ważnym pytaniem jest: jak trwałe są konkretne korony zębowe? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Trwałość koron zębowych to ok 8-15 lat,  jednak jeśli są odpowiednio wykonane, a pacjent zachowuje odpowiednią higienę jamy ustnej, trwałość takich koron może nawet być identyczna z trwałością zębów naturalnych. Jak natomiast wygląda proces tworzenia trwałych koron, które wyglądem powinny jak najbardziej przypominać naturalnego zęba?
KORONY PORCELANOWE:
Korony porcelanowe powstają z bloczków porcelany, które są wkładane do specjalnej komory urządzenia wyposażonego w wiertła diamentowe. Wiertła te nadają koronom odpowiedni kształt i działają w parze z natryskiem wodnym. Korony porcelanowe mogą być wykonywane na podbudowie z metalu lub mieć postać korony pełnoceramicznej.
KORONY PEŁNOCERAMICZNE:
W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych korony pełnoceramiczne mogą być wykonywane z pomocą komputera za pomocą technologii CAD-CAM(computer aided design, czyli projektowania wyglądu zęba z pomocą komputera), oraz CAM (computer aided manufacture, czyli wykonywania koron z pomocą komputera). Aby wykonać model protetyczny, wykorzystuje się specjalny skaner optyczny. Korona ceramiczna jest projektowana z pomocą konkretnego, zaawansowanego oprogramowania. Samo wykonanie polega na frezowaniu tlenku cyrkonu z pomocą nowoczesnych technologii, pozwalających na dokładność do kilkunastu mikronów.
Dodatkowo na taką zaprojektowaną, zeskanowaną i wyfrezowane podbudowę ceramiczną, technidentystyczny ceramiasta wykonuje tak zwane napalanie i nakładanie warstw ceramiki.Jest to tak zwane charakteryzowanie i idywidualizowanie korony pod względem kształtu i koloru pod danego pacjenta. To etap najbardziej pracochłonny dla technika-ceramisty. Ponieważ to część rękodzieła z pędzelkiem w dłoniach, tym razem bez maszyn. Etap jedynie ze zdolnościami plastycznymi z poczuciem estetyki w dłoniach i oczach ceramiaty.
W gabinecie Glamour Dental stosujemy tę metodę tworzenia korony pełnoceramicznej, w celu jak największej satysfakcji pacjentów. 


Etapy tworzenia koron protetycznych

Wykonanie korony protetycznej składa się z czterech etapów. Warto dodać, że samo wykonanie korony protetycznej w większości wypadków wymaga jedynie dwóch wizyt u lekarza stomatologa. 
1. Diagnostyka i przygotowanie leczenia – to początkowy etap, kiedy lekarz stomatolog stwierdza wskazania kwalifikujące ząb do wykonania korony protetycznej. Do wstawienia korony protetycznej kwalifikują się osoby ze  i zniszczonymi lub złamanymi zębami lub zębami przewidzianymi jako filary dla mostu protetycznego.
2. Szlifowanie zęba, pobranie wycisku, dobór koloru, wykonanie korony tymczasowej – ząb jest szlifowany pod koronę protetyczną. Szlifowanie polega na zmniejszeniu zęba we wszystkich trzech wymiarach, tak aby zrobić miejsce na koronę protetyczną. Zabieg szlifowania jest bezbolesny i wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Po zakończonym szlifowaniu lekarz dentysta pobiera wycisk protetyczny, który przenosi przestrzenną informację z jamy ustnej do laboratorium protetycznego. Pobiera się nie tylko wycisk oszlifowanego zęba, ale również wszystkich zębów sąsiednich oraz zębów przeciwstawnych, tak aby wykonana w laboratorium protetycznym korona była dokładnie dopasowana. Ostatnim zadaniem na tej wizycie jest ustalenie przyszłego koloru korony protetycznej przy użyciu specjalnego kolornika.
3. Oszlifowany ząb zabezpieczany jest akrylową koroną tymczasową wykonaną w gabinecie.
4. Przymiarka korony na pośrednim etapie jej wykonania – etap ten można pominąć w przypadku pojedynczych koron. Zazwyczaj przymierza się podbudowę metalową lub pełnoceramiczną pod mosty protetyczne. W wyjątkowych przypadkach stomatolog może chcieć przymierzyć również pojedyncze korony na wczesnym etapie ich wykonania w laboratorium, kiedy bardzo łatwo można wprowadzić ewentualne zmiany.
5. Przymiarka i zacementowanie gotowej korony –korona jest już gotowa. Lekarz stomatolog przymierza ją i ocenia, czy jest prawidłowo dopasowana. W tym celu sprawdza szczelność korony, punkty styczne z zębami sąsiednimi i kontakty zgryzowe z zębami przeciwstawnymi. Na tym etapie także pacjent ocenia swoje wrażenia z nowym uzupełnieniem sprawdzając, czy czuje się z nim komfortowo. Jeśli wszystko jest zgodnie z oczekiwaniami pacjenta i lekarza protetyka, korona jest cementowana na ząb filarowy, a leczenie jest zakończone.


Korony zębowe

Korony protetyczne to jeden z najpopularniejszych sposobów na odbudowę mocno zniszczonych zębów. Są one wskazane dla pacjentów, którzy doświadczyli leczenia kanałowego z dużym ubytkiem części koronkowej. Po takim leczeniu najlepiej wzmocnić ząb wkładem koronowo-korzeniowym, a na nim umieścić koronę która obejmuje, chroni i odbudowuje cały ząb. Dlaczego dobrą procedurą jest okoronowanie zęba leczonego kanałowo? Ponieważ taki ząb jest bardziej kruchy i narażony na pękanie i kruszenie się. .Korony idealnie sprawdzają się przy trwałym przebarwieniu lub ukruszeniu dla poprawy estetyki oraz w przypadku obszernych zniszczeń zęba, kiedy nie ma już możliwości założenia wypełnienia. 
We współczesnej stomatologii estetycznej rozróżnia się cztery główne rodzaje koron:
1. Korony porcelanowe – mogą być na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Cechuje je wysoka estetyka, te na podbudowie metalowej. Stosowane są głównie na bocznych zębach. Natomiast te na podbudowie ceramicznej dedykowane są bardziej dla zębów przednich.        
2. Korony porcelanowe na podbudowie ze złota – te korony posiadają lepsze właściwości fizyczne niż korony porcelanowe na metalu klasycznym, dlatego zaleca się je dla pacjentów, którzy mają bardzo zniszczone zęby, ze względu na miedzy innymi silne działanie przeciwpróchnicze złota. 
3. Korony pełnoceramiczne – są bardzo estetyczne. Biorąc pod uwagę profesjonalne i piękne napalenie takiej korony przez technika dentystycznego, dobranie koloru identycznego z zębem własnym pacjenta korony takie są bardzo    naturalne, dlatego bardzo trudno jest je odróżnić od zęba własnego. Dla lekarza i technika dentystycznego największym sukcesem jest stworzenie takiej korony która jest absolutnie nie rozpoznawalna jako ząb sztuczny.Tego typu korony stosuje się do uzupełnień zębów przednich.
4. Kompozytowe, akrylowe – są to korony tymczasowe. W przypadku pacjentów u których nie jest możliwe założenie koron porcelanowych (np. z powodu twardości materiału) możliwe jest uzupełnienie stałe koronami kompozytowymi lub akrylowymi. Korony takie są stosowane najczęściej podczas oczekiwania na pracę docelową porcelanową.
Nasi specjaliści posiadają kompleksową wiedzę na temat koron protetycznych. Za każdym razem profesjonalnie i skutecznie dopasowują odpowiedni rodzaj korony zębowej. 
 

Fluoryzacja zębów

Każdy z nas marzy o bezbolesnym i szybkim sposobie na zdrowe zęby i piękny uśmiech… my go znamy.
Jednym z proponowanych przez naszych specjalistów zabiegów jest fluoryzacja zębów. Na czym dokładnie polega? To stomatologiczny zabieg profilaktyczny. Podczas jego wykonania stosuje się różne rodzaje preparatów z fluorem, które aplikuje się  wewnętrznie (tabletki, kapsułki, krople itp.) lub zewnętrznie (płyny do płukania, żele, lakiery). Fluoryzacja to bardzo krótki zabieg, który trwa od 5 do 10 minut, jednak jegi pozytywne skutki utrzymują się nawet przez pół roku. Wykonuje się go na czystych zębach.
Dzięki fluoryzacji zęby stają się odporne na działanie bakterii i kwasów. Zabieg zapobiega również powstawaniu próchnicy i przebarwień, a także pomaga przy leczeniu nadwrażliwości zębów. Aby spotęgować działanie zabiegu, można wzbogacić swoją dietę spożywcze, które w składzie zawierają fluor. Są to m.in. orzechy włoskie, żelatyna i owoce morza.


Ósemki - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, popularnie nazywane zębami mądrości, potrafią być naprawdę kłopotliwe. Dlaczego przysparzają tylu problemów i jak przebiega zabieg ich ekstrakcji?
Zęby mądrości ze względów ewolucyjnych zanikają w naszej populacji. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą i nie są nam już potrzebne do prawidłowego rozdrabniania pokarmów. Ósemki nie są niebezpieczne, jeśli wyrastają planowo i nie stanowią zagrożenia dla innych zębów. Jednak często zdarza się, że z powodu braku miejsca w łuku zębowym, ich proces wyrzynania się nie przebiega prawidłowo, a taki stan rzeczy prowadzi do ich patologicznego układu, stłoczeń pozostałych zębów, a nawet stanów zapalnych dziąseł i jamy ustnej. Problematyczne są również tak zwane ósemki zatrzymane - takie, które nie przebiły się przez dziąsło i tkwią w kości.  
Usuwanie ósemek to poważny zabieg przeprowadzany przez chirurga stomatologa przy znieczuleniu miejscowym. Jeżeli ząb ósmy jest widoczny całkowicie w jamie ustnej to zabieg może ograniczyć się do podważenia i wyciągnięcia zęba z kości szczęki lub żuchwy. Zabieg w taki przypadku trwać może nawet około 10 -15 minut. Jeżeli ząb jest częściowo widoczny lub niewidoczny w jamie ustnej należy przeprowadzić zabieg zwany dłutowaniem, średni czas trwania zabiegu to 30-40 minut.
Każdy ból i dyskomfort w jamie ustnej jest wskazaniem do umówienia wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.


Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Standardowe leczenie endodontyczne bez mikroskopu nie zawsze kończy się powodzeniem. Utrudnieniem może być nietypowa anatomia zęba, wąskie lub zarośnięte kanały czy też zakrzywione korzenie. Wprowadzenie mikroskopu endodontycznego znacząco zmniejszyło odsetek niepowodzeń leczenia kanałowego i zmieniło oblicze współczesnej endodoncji. Bardzo często, jest to jedyny sposób na uratowanie żywego zęba.  
Endodoncja z wykorzystaniem urządzeń powiększających to dynamicznie rozwijająca się metoda w Polsce.  Powiększenie pola zabiegowego w mikroskopie umożliwia wykonywanie wymagających precyzji procedur leczniczych, takich jak zamykanie perforacji kanałów jak usuwanie złamanych narzędzi. Leczenie kanałowe pod mikroskopem obejmuje przede wszystkim trudne i powikłane zęby. Takie leczenie z punktu widzenia pacjenta nie odbiega znacząco od typowego leczenia kanałowego. Po zabezpieczeniu pacjenta koferdamem (płat gumy izolujący ząb z jamy ustnej), lekarz otwiera ząb aby mieć dostęp do kanałów. Mikroskop umieszczony na specjalnym wysięgniku znajduje się tuż nad głową pacjenta i umożliwia wgląd do wnętrza zęba. Powiększenia do 25 razy gwarantują uzyskanie maksymalnej precyzji i znacznie zwiększają skuteczność zabiegu.
W gabinecie stomatologicznym Glamour Dental  przeprowadzamy zaawansowane leczenie kanałowe pod mikroskopem, zapraszamy do skorzystania z tej usługi.


Sedacja

Niektórzy pacjenci cierpią na stres stomatologiczny. Odczuwają paniczny lęk uniemożliwiający leczenie stomatologiczne. Dzięki postępowi medycyny i farmakologii istnieje metoda, która jest  w stanie całkowicie pokonać te nieprzyjemne doznania. 
Sedacja to działanie mające na celu zniesienie niepokoju, strachu oraz wywołanie uspokojenia pacjenta. Sedacja wziewna jest określana, jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego uspokojenia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Stosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu) jest nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecanym dla dzieci. Ta metoda wskazana jest także dla dorosłych odczuwających silny strach przed leczeniem stomatologicznym lub przed zastrzykiem (znieczuleniem).
Sedacja wziewna polega na podaniu pacjentowi podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej. Zabieg ten jest przeprowadzany tuż przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego, a jego efekt jest natychmiastowy. Pacjent czuje się całkowicie rozluźniony i oszołomiony, nie odczuwa strachu ani bólu. Jednocześnie traci poczucie czasu i nawet po długim zabiegu jest przekonany, iż spędził na fotelu zaledwie krótką chwilę. Co ważne, przy ogólnym rozluźnieniu i zniesionym odczuciu bólu zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem. Powrót do stanu pełnej sprawności po zakończeniu zabiegu jest bardzo szybki. Gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu. Zapraszamy do skorzystania z tej usługi w gabinecie Glamour Dental.Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, zwane kanałowym, to czasem jedyny sposób, by uratować chory ząb. Jest ono konieczne kiedy nastąpi zapalenie lub zakażenie (zgorzeli) miazgi. Przyczyny zapalenia lub zakażenia miazgi mogą być różne: głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, a także pęknięcie lub złamanie zęba. 
Aby zrozumieć takie leczenie, warto zapoznać się z  anatomią zębów. W środku zęba pod  szkliwem znajduje się twarda warstwa zębiny. Pod zębiną znajduje się komora oraz kanał lub kanały w zależności od rodzaju zęba. Komora i kanały to jamy w środku zęba wypełnione miazgą czyli nerwami, naczyniami krwionośnymi i tkanką łączną. Leczenie endodontyczne polega na dokładnym oczyszczeniu komory i kanałów z zainfekowanej miazgi i wypełnieniu ich odpowiednim materiałem.
Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu często może być wykonane na jednej wizycie. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają rozłożenia leczenia na dwie lub więcej wizyt. Podczas zabiegów pacjentom  rzadko towarzyszy ból, gdyż takie leczenie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. U osób u których występuje paniczny strach przed zabiegami stomatologicznymi, leczenie kanałowe może być przeprowadzone pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. W naszym gabinecie dysponujemy również gazem rozweselającym (tzw. sedacja) dzięki któremu pacjenci są relaksowani podczas zabiegu.
Estymuje się, że ponad 14 milionów zębów rocznie jest leczonych kanałowo.  Wybierając leczenie kanałowe, decydujemy się na ratowanie własnych zębów, które będą stanowiły mocny fundament przy nagryzaniu i żuciu przez długie lata. Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego Glamour Dental. Protetyka

Jeśli protetyka kojarzy Ci się z protezami Twoich dziadków masz rację ;-) natomiast może dotyczyć również Ciebie.
Do zakresu protetyki zalicza się już nawet odbudowa jednego zęba np. koroną.

Protetyka to ta część stomatologii, która zajmuje się odbudowaniem warunków, sytuacji zgryzowej zębów po utracie choćby ich części np. onlayem.
Przy odbudowach protetycznych dbamy o to aby odtworzyć dawny naturalny kształt zęba. Bardzo ważne jest aby rekonstrukcja protetyczna odtwarzała prawidłowy układ stomatognatyczny. Jeszcze ważniejszym jest dla nas to, aby odbudowa protetyczna była estetyczna, pasująca do pacjenta, czyli taka która go zachwyci i usłyszymy że odtworzony ząb odczuwa jako swój  własny J Odbudowa musi harmonizować z twarzą jej kształtem i oczywiście kolorytem.

Uzupełnienia protetyczne możemy podzielić na wstępie bardzo ogólnie na ruchome i stałe .
Te pierwsze są uzupełnieniami dającymi możliwość wyjęcia, oczyszczenia i ponownego umieszczenia w jamie ustnej. Należą do nich protezy akrylowe całkowite i częściowe, protezy szkieletowe które mają podbudowę metalową bardzo trwałą i stabilną, protezy nylonowe i acetalowe.

Pozostałe odbudowy protetyczne to uzupełnienia stałe czyli poczynając od najmniejszych licówka, onlay, korona na podbudowie metalowej, korona pełnoceramiczna, mosty i na końcu odbudowy na implantach.Tam gdzie zaczyna się stomatologia

Autor - dr Aleksandra Gać

Kochani rodzice wielu z Was często pyta jak odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech. Chciałabym w tym artykule odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Kiedy zacząć myć mleczne ząbki?
Pytanie to jest trochę podchwytliwe, ponieważ o czystość jamy ustnej bobaska powinnyśmy zadbać zanim pojawią się pierwsze ząbki. Od pierwszych dni życia dbajmy o bezzębne wały dziąsłowe dziecka. Możemy do tego celu używać gazy lub patyczków higienicznych nasączonych przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną czy naparem rumianku. Dzięki temu pozbędziemy się z jamy ustnej części bakterii i resztek pokarmu. Oprócz tego osiągniemy kolejną korzyść, dziecko przyzwyczai się bowiem do zabiegów higienizacyjnych w obrębie buzi. Szczoteczkę i pastę wprowadźmy ok 1. roku życia. Myjmy zęby po każdym posiłku, a jeśli jest to z jakiś powodów utrudnione, to przynajmniej dwa razy dziennie (rano po śniadaniu oraz wieczorem po kolacji). Ważna uwaga, aby już nie jeść i nie pić po wieczornym myciu zębów. 

Czym i jak myć zęby dziecku?
Dzieci powinny używać szczoteczek i past do zębów ściśle dopasowanych do kategorii wiekowej. Mamy na rynku wielu producentów oferujących mnogość kształtów, rozmiarów oraz kolorów szczoteczek manualnych oraz elektrycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mycie zębów powinno być przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem, dlatego zadbajmy o te drobiazgi, które mogą uczynić różnicę. Pamiętajmy tylko o kilku regułach. Szczoteczki powinny mieć miękkie włosie, najlepiej nylonowe, małą główkę oraz wygodną, poręczną rączkę. Jeśli chodzi o pastę, to również mamy tutaj duży wybór smaków i konsystencji. Kupmy tę, która jest przeznaczona dla dzieci w odpowiednim przedziale wiekowym. Zalecamy używanie pasty z fluorem już po 1. roku życia. Stężenie fluoru w tych pastach jest niższe, niż dla dorosłych i wynosi ok 1000 ppm. Jest jednak wystarczające dla ochrony i wzmocnienia zębów mlecznych. Stosujmy niewielką ilość pasty na szczoteczce, wielkości paznokcia u małego palca. Wetrzyjmy ją we włosie szczoteczki co zapobiegnie połknięciu większości pasty przez dziecko.

Czy pomagać dziecku w myciu zębów?    
Rodzice muszą na początku myć dziecku zęby własnoręcznie. Pamiętajmy, że nasza pociecha nie posiada zbyt dużych zdolności manualnych i sama nie poradzi sobie z dokładnym umyciem wszystkich powierzchni zębów. Zdarzają się również dzieci niecierpliwe, które nie zmuszą się do jednej, monotonnej czynności trwającej dłużej niż 1min. Tutaj rodzic pełni funkcję strażnika jakości i czasu mycia. Z czasem wdrażajmy nowe nawyki. Pozwólmy dziecku samemu pobawić się szczoteczką w buzi, ale sprawdzajmy uzyskany efekt tej zabawy i ewentualnie poprawmy tam, gdzie jest to potrzebne. Nie sugerujmy się wiekiem dziecka, ponieważ nawet nastolatkowie mogą jeszcze myć zęby niedokładnie. Skuteczność w doczyszczaniu jest najważniejsza. Jeżeli po umyciu zębów w okolicy linii dziąseł nadal pozostaje „biały kożuszek”, to znaczy, że zęby zostały umyte nieskutecznie. Prowadzi to do rozwoju choroby próchnicowej ze wszelkimi następstwami. Dlatego jeśli coś robimy, róbmy to dokładnie. Dzięki temu unikniemy rozczarowania podczas przeglądu na fotelu dentystycznym. Kiedy dziecko nabierze już pewności w samodzielnym trzymaniu szczoteczki w rączce i opanuje trudną sztukę dokładnego szczotkowania pozwólmy mu dbać o higienę samodzielnie. 


Białe, bielsze, najbielsze

Kto z nas nie marzy o pięknych białych zębach niczym u gwiazdy filmowej.  Ta wizja hollywoodzkiego uśmiechu popycha nas czasami do stosowania brutalnych środków, które co prawda przybliżają do wymarzonej śnieżnej bieli, ale jednocześnie niszczą strukturę zębów. Co więc wybrać ?

Zanim zaczniemy myśleć o rozjaśnianiu zębów należy uświadomić sobie, że nie każdy z nas będzie w stanie uzyskać najjaśniejszy kolor A0. Jest to spowodowane indywidualną anatomią zębów , która potocznie określana jest mianem ciemnej lub jasnej kości. Samego wybielania powinny wystrzegać się osoby młode ( do 16 r. ż.) , kobiety w ciąży oraz pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębów.

Przechodząc do samych metod najpopularniejszą i najprostszą choć nie zawsze najzdrowszą jest stosowanie past „wybielających”. Ich działanie polega na zastosowaniu łagodnych materiałów ściernych. Pasty nie zawierają wybielaczy lecz należy zachować umiar. Stosujemy je miesiąc, dłuższe stosowanie może spowodować nadmierne starcie szkliwa, a co za tym idzie nadwrażliwość zębów. Podobne efekty do past wybielających daje nam usunięcie osadu poprzez piaskowanie w gabinecie stomatologicznym.

Coraz większą popularność zyskują dostępne w sklepach żele i paski. Zawierają one te same substancje, co preparaty stosowane przez stomatologów w profesjonalnym zabiegu, lecz w mniejszym stężeniu. Żel nakłada się na zęby, np. pędzelkiem dwa lub trzy razy dziennie przez ok. 10-14 dni. Są one skuteczniejsze  od past  i polecane do usuwania niewielkich przebarwień. Na podobnej zasadzie działają paski wybielające nasączone żelem nakładane na zęby dwa razy dziennie po 30 minut przez 7 dni. Pierwsze efekty dostrzegamy po kilku dniach, na ostateczne, ustabilizowane czekamy do 4 mies.  

Jeśli zależy nam na bardziej spektakularnym, długotrwałym i szybszym efekcie należy wybrać jedną z metod profesjonalnego wybielania oferowanego przez gabinety stomatologiczne.
Obecnie mamy 2 główne typy wybielania profesjonalnego. Przy obu z metod ważne jest by uzębienie było wolne od próchnicy, a wszystkie zęby leczone zachowawczo wypełnione na stałe.

Pierwszym z profesjonalnych metod jest wybielanie nakładkowe, w którym na bazie wycisku zębów pacjenta technik wykonuje indywidualną szynę, do której pacjent sam aplikuje środek wybielający dobrany dla niego przez stomatologa. Szynę tą pacjent zakłada na 2-8 godzin dziennie lub w nocy. Czynność tą powtarza się do uzyskania pożądanych efektów aczkolwiek nie dłużej niż 2 tygodnie. Kolor stabilizuje się przez kolejne 10-14 dni.

Drugą z metod jest tzw. wybielanie gabinetowe polegające na aplikacji środka wybielającego o dużym stężeniu, który czasami aktywowany jest dodatkowo światłem lampy. Największym plusem tej metody jest spektakularny efekt który uzyskujemy podczas 1 wizyty. Stabilizuje się on podobnie jak w przypadku poprzedniej metody 10-14 dni. W czasie stabilizacji koloru radzi się unikać spożywania barwiących produktów takich jak kawa, herbata, czerwone wino, buraki, jagody, przyprawa curry. Wszystkie profesjonalne metody wybielania są tak samo skuteczne i bezpieczne. Efekty takiego wybielania utrzymują się średnio 2 lata. 

 Zęby mądrości, czyli jak postępować z ósemkami

Autor - dr Jakub Powała

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, wyrzynają się najczęściej wieku 15-21 lat jako ostatnie w uzębieniu stałym. Zbiega się to zazwyczaj w czasie z fizycznym i psychicznym dojrzewaniem, stąd symbolicznie świadczyły one o nabyciu mądrości. Za taką mądrość uznać można z pewnością wizytę u stomatologa w celu oceny procesu wyrzynania, która powinna się odbyć zazwyczaj w wieku 16-19 lat. W przeciwnym razie „nabywanie mądrości” może okazać się przykrym i bolesnym doświadczeniem związanym z powikłaniami towarzyszącymi utrudnionemu wyrzynaniu.

Ze względu na ewolucyjną tendencję do zmniejszania się rozmiarów szczęk u ludzi, spowodowaną zmianą nawyków żywieniowych, proces wyrzynania często przebiega nieprawidłowo i dochodzi do częściowego lub całkowitego zatrzymania zębów w tkance kostnej i dziąśle, gdyż kości szczęk są zbyt krótkie na taką ilość zębów, a tkanka kostna w miejscach, gdzie dochodzi do ich wyrzynania kończy wzrost ok. 21 roku życia. W przypadku częściowego zatrzymania, fragment korony zęba ma kontakt ze środowiskiem jamy ustnej i obecnymi tam bakteriami, a pozostała część oraz korzeń zęba otoczona jest zbitą kością. Nie ma natomiast możliwości jej dokładnego oczyszczenia, gdyż przyrządy służące do higieny jamy ustnej nie są w stanie tam dotrzeć. Taka sytuacja może być przyczyną stanów zapalnych przyzębia, stłoczeń zębów siecznych, próchnicy o niedogodnej lokalizacji na drugich zębach trzonowych, zapaleń kości, szczękościsku oraz nawet ropni, które stanowią poważne niebezpieczeństwo ze względu na bliskość dróg oddechowych. W przypadku całkowicie zatrzymanych zębów może dojść do rozwoju torbieli i guzów niszczących kość oraz mogą pojawiać się bóle neuralgiczne.

Powyższe sytuacje są wskazaniami do usunięcia „ósemek”, jednak zalecana jest próba oceny procesu wyrzynania we wspomnianym już wieku 16-19 lat i profilaktyczne usunięcie trzecich zębów trzonowych, kiedy stan zapalny nie rozwinął się jeszcze. Oszczędza to pacjentowi bólu i cierpienia, sprawia iż zabieg jest łatwiejszy a także prowadzi do szybszego
i obarczonego zdecydowanie mniejszym ryzykiem powikłań gojenia.


 

Nitkowanie zębów


Za każdym razem gdy odwiedzamy dentystę, pojawia się jedno pytanie "Czy regularnie nitkuje Pan/Pani zęby?" Niestety niewielu pacjentów odpowiada twierdząco.

Co gorsza większość z tych, którzy pomijają ten krok nie zdaje sobie sprawy, że odgrywa on ważną rolę w ochronie zdrowia zębów.

 W przeciwieństwie do szczoteczki , która oczyszcza głównie zewnętrzną powierzchnię zębów i dziąseł, nić jest zaprojektowana tak by w szczególności doczyścić ciasne przestrzenie międzyzębowe. Są to miejsca, w które szczoteczka nie dociera. I choć przeciwbakteryjny płyn do płukania może zabić bakterie, nie jest w stanie usunąć uporczywych resztek żywności, które mogą odkładać się w tych miejscach. Pomijanie nitkowania może doprowadzić do rozwoju próchnicy pomiędzy zębami oraz do odkładania się kamienia nazębnego. Skutek zawsze jest ten sam - konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

4 kroki prawidłowego oczyszczania przestrzeni między zębowych nicią dentystyczną: 

  • należy odmierzyć długi, ok. 50 cm kawałek nitki i owinąć nim palce wskazujące obydwu dłoni,
  • prawy palec owinąć nicią dwukrotnie, reszta nici powinna owijać palec lewy,
  • między palcami pozostawić ok. 5 cm nici,
  • przygotowaną nić wsunąć w przestrzeń miedzyzębową dochodząc do linii dziąsła i okalając nią ząb w kształcie litery C  przesunąć nic w górę,
  • ruch ten należy wykonywać delikatnie i powoli, unikając ruchów poziomych, które mogą uszkodzić dziąsło.
Coraz więcej dowodów wskazuje, że właściwa opieka stomatologiczna - w tym regularne używanie nici dentystycznej - może zapewnić więcej niż tylko utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Zdrowa jama ustna może również pomóc w zapobieganiu wielu poważnych chorób i rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych dla organizmu bakterii. 

Formuła biosanitizer™

image03 W naszym gabinecie dbając o pacjentów szczególnie małych stosujemy środki dezynfekujące w których ilość substancji nieprzyjaznych człowiekowi została zmniejszona maksymalnie.

Ponieważ wiemy iż dla rodziców ważne jest to aby ich dzieci obcowały w gabinecie z czystymi ,zdezyfekowanymi powieszczniami i instrumentami spełniamy te oczekiwania stosując BIO Preparaty.

Bio Sanistizer spełnia nasze wymagania higieniczno-dezyfekcyjne w 100% i przy tym jest przyjazny ,bio przyjazny a to lubimy w naszym gabinecie .

Najnowsze badania z okręgu dezynfekcji donoszą ,że środki „Formuła biosanitizer™” - nie zawiera żadnych alkoholi, czwartorzędowych związków amonowych, aldehydów, pochodnych chlorów i innych halogenów, fenoli, biguanidyn, środków konserwujących. Jest całkowicie wolny od lotnych związków organicznych oraz innych silnie działających, zanieczyszczających środowisko czy szkodzących zdrowiu substancji chemicznych. Brak efektów: ubocznych, toksyczności i zaleceń ostrożności w usuwaniu środka. Wszystko to sprawia że nowy środek dezynfekcyjny jest wyjątkowo efektywny i przyjazdny w codziennym użyciu.

Więcej informacji na stronie http://biosanitizer.pl

W stałym kontakcie....

Nasi klienci nie muszą się obawiać, że podczas wizyty u stomatologa będą odcięci od internetu. Specjalnie dla naszych pacjentów udostępniliśmy darmowy internet bezprzewodowy.

Zabiegi Pielęgnująco-Relaksacyjne dłoni

Podczas wizyty stomatologicznej proponujemy Naszym Pacjentom Zabiegi Pielęgnująco-Relaksacyjne dłoni – Np. maska Sorbet brzoskwiniowy + rękawice bawełniane

facebook