Fluoryzacja zębów

Każdy z nas marzy o bezbolesnym i szybkim sposobie na zdrowe zęby i piękny uśmiech… my go znamy.
Jednym z proponowanych przez naszych specjalistów zabiegów jest fluoryzacja zębów. Na czym dokładnie polega? To stomatologiczny zabieg profilaktyczny. Podczas jego wykonania stosuje się różne rodzaje preparatów z fluorem, które aplikuje się  wewnętrznie (tabletki, kapsułki, krople itp.) lub zewnętrznie (płyny do płukania, żele, lakiery). Fluoryzacja to bardzo krótki zabieg, który trwa od 5 do 10 minut, jednak jegi pozytywne skutki utrzymują się nawet przez pół roku. Wykonuje się go na czystych zębach.
Dzięki fluoryzacji zęby stają się odporne na działanie bakterii i kwasów. Zabieg zapobiega również powstawaniu próchnicy i przebarwień, a także pomaga przy leczeniu nadwrażliwości zębów. Aby spotęgować działanie zabiegu, można wzbogacić swoją dietę spożywcze, które w składzie zawierają fluor. Są to m.in. orzechy włoskie, żelatyna i owoce morza.


Ósemki - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, popularnie nazywane zębami mądrości, potrafią być naprawdę kłopotliwe. Dlaczego przysparzają tylu problemów i jak przebiega zabieg ich ekstrakcji?
Zęby mądrości ze względów ewolucyjnych zanikają w naszej populacji. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą i nie są nam już potrzebne do prawidłowego rozdrabniania pokarmów. Ósemki nie są niebezpieczne, jeśli wyrastają planowo i nie stanowią zagrożenia dla innych zębów. Jednak często zdarza się, że z powodu braku miejsca w łuku zębowym, ich proces wyrzynania się nie przebiega prawidłowo, a taki stan rzeczy prowadzi do ich patologicznego układu, stłoczeń pozostałych zębów, a nawet stanów zapalnych dziąseł i jamy ustnej. Problematyczne są również tak zwane ósemki zatrzymane - takie, które nie przebiły się przez dziąsło i tkwią w kości.  
Usuwanie ósemek to poważny zabieg przeprowadzany przez chirurga stomatologa przy znieczuleniu miejscowym. Jeżeli ząb ósmy jest widoczny całkowicie w jamie ustnej to zabieg może ograniczyć się do podważenia i wyciągnięcia zęba z kości szczęki lub żuchwy. Zabieg w taki przypadku trwać może nawet około 10 -15 minut. Jeżeli ząb jest częściowo widoczny lub niewidoczny w jamie ustnej należy przeprowadzić zabieg zwany dłutowaniem, średni czas trwania zabiegu to 30-40 minut.
Każdy ból i dyskomfort w jamie ustnej jest wskazaniem do umówienia wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.


Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Standardowe leczenie endodontyczne bez mikroskopu nie zawsze kończy się powodzeniem. Utrudnieniem może być nietypowa anatomia zęba, wąskie lub zarośnięte kanały czy też zakrzywione korzenie. Wprowadzenie mikroskopu endodontycznego znacząco zmniejszyło odsetek niepowodzeń leczenia kanałowego i zmieniło oblicze współczesnej endodoncji. Bardzo często, jest to jedyny sposób na uratowanie żywego zęba.  
Endodoncja z wykorzystaniem urządzeń powiększających to dynamicznie rozwijająca się metoda w Polsce.  Powiększenie pola zabiegowego w mikroskopie umożliwia wykonywanie wymagających precyzji procedur leczniczych, takich jak zamykanie perforacji kanałów jak usuwanie złamanych narzędzi. Leczenie kanałowe pod mikroskopem obejmuje przede wszystkim trudne i powikłane zęby. Takie leczenie z punktu widzenia pacjenta nie odbiega znacząco od typowego leczenia kanałowego. Po zabezpieczeniu pacjenta koferdamem (płat gumy izolujący ząb z jamy ustnej), lekarz otwiera ząb aby mieć dostęp do kanałów. Mikroskop umieszczony na specjalnym wysięgniku znajduje się tuż nad głową pacjenta i umożliwia wgląd do wnętrza zęba. Powiększenia do 25 razy gwarantują uzyskanie maksymalnej precyzji i znacznie zwiększają skuteczność zabiegu.
W gabinecie stomatologicznym Glamour Dental  przeprowadzamy zaawansowane leczenie kanałowe pod mikroskopem, zapraszamy do skorzystania z tej usługi.


Sedacja

Niektórzy pacjenci cierpią na stres stomatologiczny. Odczuwają paniczny lęk uniemożliwiający leczenie stomatologiczne. Dzięki postępowi medycyny i farmakologii istnieje metoda, która jest  w stanie całkowicie pokonać te nieprzyjemne doznania. 
Sedacja to działanie mające na celu zniesienie niepokoju, strachu oraz wywołanie uspokojenia pacjenta. Sedacja wziewna jest określana, jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego uspokojenia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Stosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu) jest nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecanym dla dzieci. Ta metoda wskazana jest także dla dorosłych odczuwających silny strach przed leczeniem stomatologicznym lub przed zastrzykiem (znieczuleniem).
Sedacja wziewna polega na podaniu pacjentowi podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej. Zabieg ten jest przeprowadzany tuż przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego, a jego efekt jest natychmiastowy. Pacjent czuje się całkowicie rozluźniony i oszołomiony, nie odczuwa strachu ani bólu. Jednocześnie traci poczucie czasu i nawet po długim zabiegu jest przekonany, iż spędził na fotelu zaledwie krótką chwilę. Co ważne, przy ogólnym rozluźnieniu i zniesionym odczuciu bólu zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem. Powrót do stanu pełnej sprawności po zakończeniu zabiegu jest bardzo szybki. Gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu. Zapraszamy do skorzystania z tej usługi w gabinecie Glamour Dental.Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, zwane kanałowym, to czasem jedyny sposób, by uratować chory ząb. Jest ono konieczne kiedy nastąpi zapalenie lub zakażenie (zgorzeli) miazgi. Przyczyny zapalenia lub zakażenia miazgi mogą być różne: głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, a także pęknięcie lub złamanie zęba. 
Aby zrozumieć takie leczenie, warto zapoznać się z  anatomią zębów. W środku zęba pod  szkliwem znajduje się twarda warstwa zębiny. Pod zębiną znajduje się komora oraz kanał lub kanały w zależności od rodzaju zęba. Komora i kanały to jamy w środku zęba wypełnione miazgą czyli nerwami, naczyniami krwionośnymi i tkanką łączną. Leczenie endodontyczne polega na dokładnym oczyszczeniu komory i kanałów z zainfekowanej miazgi i wypełnieniu ich odpowiednim materiałem.
Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu często może być wykonane na jednej wizycie. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają rozłożenia leczenia na dwie lub więcej wizyt. Podczas zabiegów pacjentom  rzadko towarzyszy ból, gdyż takie leczenie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. U osób u których występuje paniczny strach przed zabiegami stomatologicznymi, leczenie kanałowe może być przeprowadzone pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. W naszym gabinecie dysponujemy również gazem rozweselającym (tzw. sedacja) dzięki któremu pacjenci są relaksowani podczas zabiegu.
Estymuje się, że ponad 14 milionów zębów rocznie jest leczonych kanałowo.  Wybierając leczenie kanałowe, decydujemy się na ratowanie własnych zębów, które będą stanowiły mocny fundament przy nagryzaniu i żuciu przez długie lata. Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego Glamour Dental. Protetyka

Jeśli protetyka kojarzy Ci się z protezami Twoich dziadków masz rację ;-) natomiast może dotyczyć również Ciebie.
Do zakresu protetyki zalicza się już nawet odbudowa jednego zęba np. koroną.

Protetyka to ta część stomatologii, która zajmuje się odbudowaniem warunków, sytuacji zgryzowej zębów po utracie choćby ich części np. onlayem.
Przy odbudowach protetycznych dbamy o to aby odtworzyć dawny naturalny kształt zęba. Bardzo ważne jest aby rekonstrukcja protetyczna odtwarzała prawidłowy układ stomatognatyczny. Jeszcze ważniejszym jest dla nas to, aby odbudowa protetyczna była estetyczna, pasująca do pacjenta, czyli taka która go zachwyci i usłyszymy że odtworzony ząb odczuwa jako swój  własny J Odbudowa musi harmonizować z twarzą jej kształtem i oczywiście kolorytem.

Uzupełnienia protetyczne możemy podzielić na wstępie bardzo ogólnie na ruchome i stałe .
Te pierwsze są uzupełnieniami dającymi możliwość wyjęcia, oczyszczenia i ponownego umieszczenia w jamie ustnej. Należą do nich protezy akrylowe całkowite i częściowe, protezy szkieletowe które mają podbudowę metalową bardzo trwałą i stabilną, protezy nylonowe i acetalowe.

Pozostałe odbudowy protetyczne to uzupełnienia stałe czyli poczynając od najmniejszych licówka, onlay, korona na podbudowie metalowej, korona pełnoceramiczna, mosty i na końcu odbudowy na implantach.Tam gdzie zaczyna się stomatologia

Autor - dr Aleksandra Gać

Kochani rodzice wielu z Was często pyta jak odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech. Chciałabym w tym artykule odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Kiedy zacząć myć mleczne ząbki?
Pytanie to jest trochę podchwytliwe, ponieważ o czystość jamy ustnej bobaska powinnyśmy zadbać zanim pojawią się pierwsze ząbki. Od pierwszych dni życia dbajmy o bezzębne wały dziąsłowe dziecka. Możemy do tego celu używać gazy lub patyczków higienicznych nasączonych przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną czy naparem rumianku. Dzięki temu pozbędziemy się z jamy ustnej części bakterii i resztek pokarmu. Oprócz tego osiągniemy kolejną korzyść, dziecko przyzwyczai się bowiem do zabiegów higienizacyjnych w obrębie buzi. Szczoteczkę i pastę wprowadźmy ok 1. roku życia. Myjmy zęby po każdym posiłku, a jeśli jest to z jakiś powodów utrudnione, to przynajmniej dwa razy dziennie (rano po śniadaniu oraz wieczorem po kolacji). Ważna uwaga, aby już nie jeść i nie pić po wieczornym myciu zębów. 

Czym i jak myć zęby dziecku?
Dzieci powinny używać szczoteczek i past do zębów ściśle dopasowanych do kategorii wiekowej. Mamy na rynku wielu producentów oferujących mnogość kształtów, rozmiarów oraz kolorów szczoteczek manualnych oraz elektrycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mycie zębów powinno być przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem, dlatego zadbajmy o te drobiazgi, które mogą uczynić różnicę. Pamiętajmy tylko o kilku regułach. Szczoteczki powinny mieć miękkie włosie, najlepiej nylonowe, małą główkę oraz wygodną, poręczną rączkę. Jeśli chodzi o pastę, to również mamy tutaj duży wybór smaków i konsystencji. Kupmy tę, która jest przeznaczona dla dzieci w odpowiednim przedziale wiekowym. Zalecamy używanie pasty z fluorem już po 1. roku życia. Stężenie fluoru w tych pastach jest niższe, niż dla dorosłych i wynosi ok 1000 ppm. Jest jednak wystarczające dla ochrony i wzmocnienia zębów mlecznych. Stosujmy niewielką ilość pasty na szczoteczce, wielkości paznokcia u małego palca. Wetrzyjmy ją we włosie szczoteczki co zapobiegnie połknięciu większości pasty przez dziecko.

Czy pomagać dziecku w myciu zębów?    
Rodzice muszą na początku myć dziecku zęby własnoręcznie. Pamiętajmy, że nasza pociecha nie posiada zbyt dużych zdolności manualnych i sama nie poradzi sobie z dokładnym umyciem wszystkich powierzchni zębów. Zdarzają się również dzieci niecierpliwe, które nie zmuszą się do jednej, monotonnej czynności trwającej dłużej niż 1min. Tutaj rodzic pełni funkcję strażnika jakości i czasu mycia. Z czasem wdrażajmy nowe nawyki. Pozwólmy dziecku samemu pobawić się szczoteczką w buzi, ale sprawdzajmy uzyskany efekt tej zabawy i ewentualnie poprawmy tam, gdzie jest to potrzebne. Nie sugerujmy się wiekiem dziecka, ponieważ nawet nastolatkowie mogą jeszcze myć zęby niedokładnie. Skuteczność w doczyszczaniu jest najważniejsza. Jeżeli po umyciu zębów w okolicy linii dziąseł nadal pozostaje „biały kożuszek”, to znaczy, że zęby zostały umyte nieskutecznie. Prowadzi to do rozwoju choroby próchnicowej ze wszelkimi następstwami. Dlatego jeśli coś robimy, róbmy to dokładnie. Dzięki temu unikniemy rozczarowania podczas przeglądu na fotelu dentystycznym. Kiedy dziecko nabierze już pewności w samodzielnym trzymaniu szczoteczki w rączce i opanuje trudną sztukę dokładnego szczotkowania pozwólmy mu dbać o higienę samodzielnie. 


Białe, bielsze, najbielsze

Kto z nas nie marzy o pięknych białych zębach niczym u gwiazdy filmowej.  Ta wizja hollywoodzkiego uśmiechu popycha nas czasami do stosowania brutalnych środków, które co prawda przybliżają do wymarzonej śnieżnej bieli, ale jednocześnie niszczą strukturę zębów. Co więc wybrać ?

Zanim zaczniemy myśleć o rozjaśnianiu zębów należy uświadomić sobie, że nie każdy z nas będzie w stanie uzyskać najjaśniejszy kolor A0. Jest to spowodowane indywidualną anatomią zębów , która potocznie określana jest mianem ciemnej lub jasnej kości. Samego wybielania powinny wystrzegać się osoby młode ( do 16 r. ż.) , kobiety w ciąży oraz pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębów.

Przechodząc do samych metod najpopularniejszą i najprostszą choć nie zawsze najzdrowszą jest stosowanie past „wybielających”. Ich działanie polega na zastosowaniu łagodnych materiałów ściernych. Pasty nie zawierają wybielaczy lecz należy zachować umiar. Stosujemy je miesiąc, dłuższe stosowanie może spowodować nadmierne starcie szkliwa, a co za tym idzie nadwrażliwość zębów. Podobne efekty do past wybielających daje nam usunięcie osadu poprzez piaskowanie w gabinecie stomatologicznym.

Coraz większą popularność zyskują dostępne w sklepach żele i paski. Zawierają one te same substancje, co preparaty stosowane przez stomatologów w profesjonalnym zabiegu, lecz w mniejszym stężeniu. Żel nakłada się na zęby, np. pędzelkiem dwa lub trzy razy dziennie przez ok. 10-14 dni. Są one skuteczniejsze  od past  i polecane do usuwania niewielkich przebarwień. Na podobnej zasadzie działają paski wybielające nasączone żelem nakładane na zęby dwa razy dziennie po 30 minut przez 7 dni. Pierwsze efekty dostrzegamy po kilku dniach, na ostateczne, ustabilizowane czekamy do 4 mies.  

Jeśli zależy nam na bardziej spektakularnym, długotrwałym i szybszym efekcie należy wybrać jedną z metod profesjonalnego wybielania oferowanego przez gabinety stomatologiczne.
Obecnie mamy 2 główne typy wybielania profesjonalnego. Przy obu z metod ważne jest by uzębienie było wolne od próchnicy, a wszystkie zęby leczone zachowawczo wypełnione na stałe.

Pierwszym z profesjonalnych metod jest wybielanie nakładkowe, w którym na bazie wycisku zębów pacjenta technik wykonuje indywidualną szynę, do której pacjent sam aplikuje środek wybielający dobrany dla niego przez stomatologa. Szynę tą pacjent zakłada na 2-8 godzin dziennie lub w nocy. Czynność tą powtarza się do uzyskania pożądanych efektów aczkolwiek nie dłużej niż 2 tygodnie. Kolor stabilizuje się przez kolejne 10-14 dni.

Drugą z metod jest tzw. wybielanie gabinetowe polegające na aplikacji środka wybielającego o dużym stężeniu, który czasami aktywowany jest dodatkowo światłem lampy. Największym plusem tej metody jest spektakularny efekt który uzyskujemy podczas 1 wizyty. Stabilizuje się on podobnie jak w przypadku poprzedniej metody 10-14 dni. W czasie stabilizacji koloru radzi się unikać spożywania barwiących produktów takich jak kawa, herbata, czerwone wino, buraki, jagody, przyprawa curry. Wszystkie profesjonalne metody wybielania są tak samo skuteczne i bezpieczne. Efekty takiego wybielania utrzymują się średnio 2 lata. 

 Zęby mądrości, czyli jak postępować z ósemkami

Autor - dr Jakub Powała

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, wyrzynają się najczęściej wieku 15-21 lat jako ostatnie w uzębieniu stałym. Zbiega się to zazwyczaj w czasie z fizycznym i psychicznym dojrzewaniem, stąd symbolicznie świadczyły one o nabyciu mądrości. Za taką mądrość uznać można z pewnością wizytę u stomatologa w celu oceny procesu wyrzynania, która powinna się odbyć zazwyczaj w wieku 16-19 lat. W przeciwnym razie „nabywanie mądrości” może okazać się przykrym i bolesnym doświadczeniem związanym z powikłaniami towarzyszącymi utrudnionemu wyrzynaniu.

Ze względu na ewolucyjną tendencję do zmniejszania się rozmiarów szczęk u ludzi, spowodowaną zmianą nawyków żywieniowych, proces wyrzynania często przebiega nieprawidłowo i dochodzi do częściowego lub całkowitego zatrzymania zębów w tkance kostnej i dziąśle, gdyż kości szczęk są zbyt krótkie na taką ilość zębów, a tkanka kostna w miejscach, gdzie dochodzi do ich wyrzynania kończy wzrost ok. 21 roku życia. W przypadku częściowego zatrzymania, fragment korony zęba ma kontakt ze środowiskiem jamy ustnej i obecnymi tam bakteriami, a pozostała część oraz korzeń zęba otoczona jest zbitą kością. Nie ma natomiast możliwości jej dokładnego oczyszczenia, gdyż przyrządy służące do higieny jamy ustnej nie są w stanie tam dotrzeć. Taka sytuacja może być przyczyną stanów zapalnych przyzębia, stłoczeń zębów siecznych, próchnicy o niedogodnej lokalizacji na drugich zębach trzonowych, zapaleń kości, szczękościsku oraz nawet ropni, które stanowią poważne niebezpieczeństwo ze względu na bliskość dróg oddechowych. W przypadku całkowicie zatrzymanych zębów może dojść do rozwoju torbieli i guzów niszczących kość oraz mogą pojawiać się bóle neuralgiczne.

Powyższe sytuacje są wskazaniami do usunięcia „ósemek”, jednak zalecana jest próba oceny procesu wyrzynania we wspomnianym już wieku 16-19 lat i profilaktyczne usunięcie trzecich zębów trzonowych, kiedy stan zapalny nie rozwinął się jeszcze. Oszczędza to pacjentowi bólu i cierpienia, sprawia iż zabieg jest łatwiejszy a także prowadzi do szybszego
i obarczonego zdecydowanie mniejszym ryzykiem powikłań gojenia.


 

Nitkowanie zębów


Za każdym razem gdy odwiedzamy dentystę, pojawia się jedno pytanie "Czy regularnie nitkuje Pan/Pani zęby?" Niestety niewielu pacjentów odpowiada twierdząco.

Co gorsza większość z tych, którzy pomijają ten krok nie zdaje sobie sprawy, że odgrywa on ważną rolę w ochronie zdrowia zębów.

 W przeciwieństwie do szczoteczki , która oczyszcza głównie zewnętrzną powierzchnię zębów i dziąseł, nić jest zaprojektowana tak by w szczególności doczyścić ciasne przestrzenie międzyzębowe. Są to miejsca, w które szczoteczka nie dociera. I choć przeciwbakteryjny płyn do płukania może zabić bakterie, nie jest w stanie usunąć uporczywych resztek żywności, które mogą odkładać się w tych miejscach. Pomijanie nitkowania może doprowadzić do rozwoju próchnicy pomiędzy zębami oraz do odkładania się kamienia nazębnego. Skutek zawsze jest ten sam - konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

4 kroki prawidłowego oczyszczania przestrzeni między zębowych nicią dentystyczną: 

  • należy odmierzyć długi, ok. 50 cm kawałek nitki i owinąć nim palce wskazujące obydwu dłoni,
  • prawy palec owinąć nicią dwukrotnie, reszta nici powinna owijać palec lewy,
  • między palcami pozostawić ok. 5 cm nici,
  • przygotowaną nić wsunąć w przestrzeń miedzyzębową dochodząc do linii dziąsła i okalając nią ząb w kształcie litery C  przesunąć nic w górę,
  • ruch ten należy wykonywać delikatnie i powoli, unikając ruchów poziomych, które mogą uszkodzić dziąsło.
Coraz więcej dowodów wskazuje, że właściwa opieka stomatologiczna - w tym regularne używanie nici dentystycznej - może zapewnić więcej niż tylko utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Zdrowa jama ustna może również pomóc w zapobieganiu wielu poważnych chorób i rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych dla organizmu bakterii. 

Formuła biosanitizer™

image03 W naszym gabinecie dbając o pacjentów szczególnie małych stosujemy środki dezynfekujące w których ilość substancji nieprzyjaznych człowiekowi została zmniejszona maksymalnie.

Ponieważ wiemy iż dla rodziców ważne jest to aby ich dzieci obcowały w gabinecie z czystymi ,zdezyfekowanymi powieszczniami i instrumentami spełniamy te oczekiwania stosując BIO Preparaty.

Bio Sanistizer spełnia nasze wymagania higieniczno-dezyfekcyjne w 100% i przy tym jest przyjazny ,bio przyjazny a to lubimy w naszym gabinecie .

Najnowsze badania z okręgu dezynfekcji donoszą ,że środki „Formuła biosanitizer™” - nie zawiera żadnych alkoholi, czwartorzędowych związków amonowych, aldehydów, pochodnych chlorów i innych halogenów, fenoli, biguanidyn, środków konserwujących. Jest całkowicie wolny od lotnych związków organicznych oraz innych silnie działających, zanieczyszczających środowisko czy szkodzących zdrowiu substancji chemicznych. Brak efektów: ubocznych, toksyczności i zaleceń ostrożności w usuwaniu środka. Wszystko to sprawia że nowy środek dezynfekcyjny jest wyjątkowo efektywny i przyjazdny w codziennym użyciu.

Więcej informacji na stronie http://biosanitizer.pl

W stałym kontakcie....

Nasi klienci nie muszą się obawiać, że podczas wizyty u stomatologa będą odcięci od internetu. Specjalnie dla naszych pacjentów udostępniliśmy darmowy internet bezprzewodowy.

Zabiegi Pielęgnująco-Relaksacyjne dłoni

Podczas wizyty stomatologicznej proponujemy Naszym Pacjentom Zabiegi Pielęgnująco-Relaksacyjne dłoni – Np. maska Sorbet brzoskwiniowy + rękawice bawełniane

facebook