Baza wiedzy

Piękny uśmiech, to gwarancja dobrego samopoczucia i pewności siebie.

SKALING I PIASKOWANIE, CZYLI ZĘBY BEZ KAMIENIA
26 — 08 — 2020

Piękny uśmiech, to gwarancja dobrego samopoczucia i pewności siebie. Nie wystarczy pielęgnacja jamy ustnej w domu, musimy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i poddawać się stomatologii zachowawczej oraz drobnym zabiegom oczyszczającym.

Podstawowe i najczęściej wykonywane, to skaling i piaskowanie oraz uzupełniająca te oba – fluoryzacja. Te zabiegi dentystyczne wykonuje się raz lub dwa razy do roku, a tak naprawdę w zależności od predyspozycji gromadzenia się osadu i kamienia na zębach, który zależny jest od stylu życia i spożywanych napojów. Skaling usuwa kamień i osad nazębny, a piaskowanie, to oczyszczanie zębów i uzupełnienie całego zabiegu.

Skaling to zabieg stomatologiczny usuwający kamień nazębny. Wyróżnia się dwie metody: skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy, gdzie kamień nazębny usuwany jest z powierzchni korony, wykonuje się za pomocą ultradźwięków. Samo wykonanie jest bezbolesne, może jedynie być lekko nieprzyjemne dla pacjenta. Po zastosowaniu tej metody zęby poddaje się polerowaniu. W przypadku drugiego rodzaju zabiegu usuwającego kamień nazębny, skalingu poddziąsłowego usuwany jest kamień nazębny zgromadzony pod dziąsłami. Tę metodę, podobnie jak poprzednią, przeprowadza się za pomocą ultradźwięków i kiretu – specjalistycznego urządzenia, docierającego do każdej szczeliny. Zastosowanie tej metody może być bolesne dla osób, które cierpią na nadwrażliwość dziąseł. Po wszystkim zęby są polerowane i wzmacniane przez fluoryzację. Skaling jest dla nas bezpiecznym zabiegiem, ale niekiedy usunięcie kamienia może spowodować utratę zębiny i stan zapalny.

Natomiast piaskowanie, to zabieg oczyszczania zębów ultradźwiękami w trudno dostępnych i zabrudzonych miejscach, do których nie dotrze zwykła szczoteczka. Jest on traktowany jako zabieg profilaktyczny, do usuwania przebarwień oraz jako wstęp do wybielania zębów czy uzupełnienie skalingu. Z piaskowania korzystają głównie osoby, które palą papierosy oraz spożywają spore ilości czarnej kawy i herbaty, ponieważ są to produkty, które powodują powstawanie płytki nazębnej i osadu. Zabieg jest wykonywany piaskarką pod wysokim ciśnieniem, która rozpyla w jamie ustnej drobny piasek. Dociera on do trudno dostępnych szczelin między zębami. Następnie za pomocą ssaka usuwany jest pozostały piasek z jamy ustnej.Cały zabieg trwa około 30 min i jest bezbolesny. Jedynie może wywołać krótkotrwałe podrażnienie dziąseł, a także słony smak piasku dentystycznego w jamie ustnej. Aby zapobiec nieprzyjemnemu smakowi, na rynku są dostępne również piaski smakowe – np. miętowe lub cytrusowe. Po zabiegu nie należy przez około 3 godziny spożywać kawy, herbaty oraz wina, a także nie palić papierosów, ponieważ zęby są przez ten czas bardziej podatne na przebarwienia. Aby jak najdłużej utrzymać efekt piaskowania, należy szczotkować zęby po każdym posiłku, używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Po zabiegu również stosowanie past wybielających daje lepsze i bardziej widoczne efekty.

BIAŁE, BIELSZE, NAJBIELSZE
26 — 08 — 2020
Kto z nas nie marzy o pięknych białych zębach niczym u gwiazdy filmowej. Ta wizja hollywoodzkiego uśmiechu popycha nas czasami do stosowania brutalnych środków, które co prawda przybliżają do wymarzonej śnieżnej bieli, ale jednocześnie niszczą strukturę zębów. Co więc wybrać ?

Zanim zaczniemy myśleć o rozjaśnianiu zębów należy uświadomić sobie, że nie każdy z nas będzie w stanie uzyskać najjaśniejszy kolor A0. Jest to spowodowane indywidualną anatomią zębów, która potocznie określana jest mianem ciemnej lub jasnej kości. Samego wybielania powinny wystrzegać się osoby młode ( do 16 r. ż.) , kobiety w ciąży oraz pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębów.

Przechodząc do samych metod najpopularniejszą i najprostszą choć nie zawsze najzdrowszą jest stosowanie past „wybielających”. Ich działanie polega na zastosowaniu łagodnych materiałów ściernych. Pasty nie zawierają wybielaczy lecz należy zachować umiar. Stosujemy je miesiąc, dłuższe stosowanie może spowodować nadmierne starcie szkliwa, a co za tym idzie nadwrażliwość zębów. Podobne efekty do past wybielających daje nam usunięcie osadu poprzez piaskowanie w gabinecie stomatologicznym.

Coraz większą popularność zyskują dostępne w sklepach żele i paski. Zawierają one te same substancje, co preparaty stosowane przez stomatologów w profesjonalnym zabiegu, lecz w mniejszym stężeniu. Żel nakłada się na zęby, np. pędzelkiem dwa lub trzy razy dziennie przez ok. 10-14 dni. Są one skuteczniejsze od past i polecane do usuwania niewielkich przebarwień. Na podobnej zasadzie działają paski wybielające nasączone żelem nakładane na zęby dwa razy dziennie po 30 minut przez 7 dni. Pierwsze efekty dostrzegamy po kilku dniach, na ostateczne, ustabilizowane czekamy do 4 mies.

Jeśli zależy nam na bardziej spektakularnym, długotrwałym i szybszym efekcie należy wybrać jedną z metod profesjonalnego wybielania oferowanego przez gabinety stomatologiczne. Obecnie mamy 2 główne typy wybielania profesjonalnego. Przy obu z metod ważne jest by uzębienie było wolne od próchnicy, a wszystkie zęby leczone zachowawczo wypełnione na stałe.

Pierwszym z profesjonalnych metod jest wybielanie nakładkowe, w którym na bazie wycisku zębów pacjenta technik wykonuje indywidualną szynę, do której pacjent sam aplikuje środek wybielający dobrany dla niego przez stomatologa. Szynę tą pacjent zakłada na 2-8 godzin dziennie lub w nocy. Czynność tą powtarza się do uzyskania pożądanych efektów aczkolwiek nie dłużej niż 2 tygodnie. Kolor stabilizuje się przez kolejne 10-14 dni.

Drugą z metod jest tzw. wybielanie gabinetowe polegające na aplikacji środka wybielającego o dużym stężeniu, który czasami aktywowany jest dodatkowo światłem lampy. Największym plusem tej metody jest spektakularny efekt który uzyskujemy podczas 1 wizyty. Stabilizuje się on podobnie jak w przypadku poprzedniej metody 10-14 dni. W czasie stabilizacji koloru radzi się unikać spożywania barwiących produktów takich jak kawa, herbata, czerwone wino, buraki, jagody, przyprawa curry. Wszystkie profesjonalne metody wybielania są tak samo skuteczne i bezpieczne. Efekty takiego wybielania utrzymują się średnio 2 lata.

ETAPY TWORZENIA KORON PROTETYCZNYCH
26 — 08 — 2020

Wykonanie korony protetycznej składa się z czterech etapów. Warto dodać, że samo wykonanie korony protetycznej w większości wypadków wymaga jedynie dwóch wizyt u lekarza stomatologa.

1. Diagnostyka i przygotowanie leczenia – to początkowy etap, kiedy lekarz stomatolog stwierdza wskazania kwalifikujące ząb do wykonania korony protetycznej. Do wstawienia korony protetycznej kwalifikują się osoby ze i zniszczonymi lub złamanymi zębami lub zębami przewidzianymi jako filary dla mostu protetycznego.
2. Szlifowanie zęba, pobranie wycisku, dobór koloru, wykonanie korony tymczasowej – ząb jest szlifowany pod koronę protetyczną. Szlifowanie polega na zmniejszeniu zęba we wszystkich trzech wymiarach, tak aby zrobić miejsce na koronę protetyczną. Zabieg szlifowania jest bezbolesny i wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Po zakończonym szlifowaniu lekarz dentysta pobiera wycisk protetyczny, który przenosi przestrzenną informację z jamy ustnej do laboratorium protetycznego. Pobiera się nie tylko wycisk oszlifowanego zęba, ale również wszystkich zębów sąsiednich oraz zębów przeciwstawnych, tak aby wykonana w laboratorium protetycznym korona była dokładnie dopasowana. Ostatnim zadaniem na tej wizycie jest ustalenie przyszłego koloru korony protetycznej przy użyciu specjalnego kolornika.
3. Oszlifowany ząb zabezpieczany jest akrylową koroną tymczasową wykonaną w gabinecie.
4. Przymiarka korony na pośrednim etapie jej wykonania – etap ten można pominąć w przypadku pojedynczych koron. Zazwyczaj przymierza się podbudowę metalową lub pełnoceramiczną pod mosty protetyczne. W wyjątkowych przypadkach stomatolog może chcieć przymierzyć również pojedyncze korony na wczesnym etapie ich wykonania w laboratorium, kiedy bardzo łatwo można wprowadzić ewentualne zmiany.
5. Przymiarka i zacementowanie gotowej korony –korona jest już gotowa. Lekarz stomatolog przymierza ją i ocenia, czy jest prawidłowo dopasowana. W tym celu sprawdza szczelność korony,punkty styczne z zębami sąsiednimi i kontakty zgryzowe z zębami przeciwstawnymi. Na tym etapie także pacjent ocenia swoje wrażenia z nowym uzupełnieniem sprawdzając, czy czuje się z nim komfortowo. Jeśli wszystko jest zgodnie z oczekiwaniami pacjenta i lekarza protetyka, korona jest cementowana na ząb filarowy, a leczenie jest zakończone.

1 6

Kontakt

W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu telefonicznego
881 026 025
Glamour Dental
-

ul. Wspólna 2c lok 15
05-075 Warszawa Wesoła
gabinet@glamourdental.pl

Godziny otwarcia gabinetu:

PON-PT: 10:00 – 20:00

Nr konta: 35 1090 1043 0000 0001 4134 2898